CITROEN E-Mehari 30 kWh (68 HP)
2018–
68
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 109km/h |
| Top Speed | 68mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3810mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1654mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |