CITROEN Evasion 1.8i 5MT FWD (100 HP)
1998–2002
98
bhp
Power
16.2
s
0–100 km/h
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1761cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 147Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.2s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4448mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |