CITROEN Evasion 2.0L Turbo C.T. 5MT FWD (147 HP)
1994–1998
145
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108.1kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |