CITROEN Evasion 2.1L TD 5MT FWD (109 HP)
1994–1998
108
bhp
Power
14.1
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2088cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.2kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.1s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |