CITROEN Grand C4 Picasso 1.2L PureTech 6MT FWD (130 HP)
2016–
128
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1297kg |
| Boot Capacity | 646L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |