CITROEN Grand C4 Picasso 1.6L HDiF 5MT FWD (110 HP)
2006–2013
107
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |