CITROEN Grand C4 Picasso 1.6L THP 6AT FWD (165 HP)
2016–
163
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 163bhp |
| Power | 121.3kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 646L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |