CITROEN Grand C4 Picasso 1.6L THP 6MT FWD (156 HP)
2013–2016
154
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4427mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 163mm |
| Wheelbase | 2784mm |
| Kerb Weight | 1296kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |