CITROEN Grand C4 Picasso 1.6L VTi 5MT FWD (120 HP)
2013–2016
118
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4427mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1638mm |
| Wheelbase | 2784mm |
| Kerb Weight | 1252kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |