CITROEN LNA 0.7L 4MT (35 HP)
1978–1984
35
bhp
Power
23.8
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 652cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 35bhp |
| Power | 26kW |
| Torque | 51Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 23.8s |
| Top Speed | 126km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 3429mm |
| Width | 1539mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2230mm |
| Kerb Weight | 675kg |
| Boot Capacity | 170L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |