CITROEN LNA 1.1L 4MT (50 HP)
1978–1984
48
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1124cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 48bhp |
| Power | 36kW |
| Torque | 81Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3429mm |
| Width | 1539mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2230mm |
| Kerb Weight | 749kg |
| Boot Capacity | 170L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |