CITROEN Nemo Combi 1.4L 5MT (73 HP)
2008–2015
72
bhp
Power
16.6
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 72bhp |
| Power | 54kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.6s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3957mm |
| Width | 2019mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2512mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |