CITROEN Nemo Combi 1.4L HDi 5MT (70 HP)
2008–2015
67
bhp
Power
18
s
0–100 km/h
94
mph
Top Speed
52.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18s |
| Top Speed | 151km/h |
| Top Speed | 94mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.2mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3957mm |
| Width | 2019mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2512mm |
| Kerb Weight | 1185kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |