CITROEN Saxo 3 doors VTS 1.4i 5MT FWD (75 HP)
1998–2003
74
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 111Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 176km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3721mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 815kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |