CITROEN Saxo 3 doors 1.0L 5MT FWD (45 HP)
1996–1999
44
bhp
Power
19.1
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 354cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 44bhp |
| Power | 33.1kW |
| Torque | 74Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.1s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3721mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 805kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70 Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |