CITROEN Saxo 3 doors 1.4i 3AT FWD (75 HP)
1996–1999
74
bhp
Power
17
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 111Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3721mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 840kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70 Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |