CITROEN Saxo 3 doors 1.6L VTS 5MT FWD (118 HP)
1996–1999
116
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 116bhp |
| Power | 86.8kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3721mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 935kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |