CITROEN Saxo 5 doors 1.5 D
1998–2002
58
bhp
Power
15.7
s
0–100 km/h
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1527cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 58bhp |
| Power | 43kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.7s |
| Top Speed | 158km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3721mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 885kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |