CITROEN Saxo 5 doors 1.6i 3AT FWD (90 HP)
1996–1998
89
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 135Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 176km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3721mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 925kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65 Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |