CITROEN SM 2.7L V6 5MT FWD (180 HP)
1970–1975
178
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2675cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 233Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4892mm |
| Width | 1836mm |
| Height | 1323mm |
| Wheelbase | 2949mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 Vr 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |