CITROEN SM 2.7L V6 5MT FWD (188 HP)
1970–1975
185
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2675cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138.3kW |
| Torque | 236Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4892mm |
| Width | 1836mm |
| Height | 1323mm |
| Wheelbase | 2949mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 Vr 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |