CITROEN SM 3.0L V6 3AT FWD (190 HP)
1970–1975
187
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
17.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2965cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.4mpg |
| Combined | 13.5L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4892mm |
| Width | 1836mm |
| Height | 1323mm |
| Wheelbase | 2949mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 Vr 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |