CITROEN Traction 15 Cabriolet 2.9
1939–1944
75
bhp
Power
84
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2867cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 75bhp |
| Power | 56kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1791mm |
| Wheelbase | 3086mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 X 400 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |