CITROEN Traction 15 G Saloon 2.9L 3MT (78 HP)
1938–1957
76
bhp
Power
84
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2867cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 X 400 |