CITROEN Traction 7 S Roadster 1.9
1934–1939
42
bhp
Power
71
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1911cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 42bhp |
| Power | 31kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 114km/h |
| Top Speed | 71mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Wheelbase | 2911mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 150 X 140 |