CITROEN Traction Avant 11B Family 1.9
1935–1957
46
bhp
Power
66
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1911cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 46bhp |
| Power | 34kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 106km/h |
| Top Speed | 66mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 1760mm |
| Wheelbase | 3274mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 160 X 140 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |