CITROEN Visa 0.7L 4MT (36 HP)
1978–1981
35
bhp
Power
26.2
s
0–100 km/h
77
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 652cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 35bhp |
| Power | 26kW |
| Torque | 51Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 26.2s |
| Top Speed | 124km/h |
| Top Speed | 77mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3691mm |
| Width | 1509mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 735kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |