CITROEN Visa 0.7L 4MT FWD (35 HP)
1981–1988
34
bhp
Power
29.9
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 652cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 34bhp |
| Power | 25.7kW |
| Torque | 48Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 29.9s |
| Top Speed | 125km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3721mm |
| Width | 1539mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 725kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |