CITROEN Visa 1.1L 4MT (57 HP)
1978–1981
55
bhp
Power
16.6
s
0–100 km/h
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1124cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 55bhp |
| Power | 41kW |
| Torque | 79Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.6s |
| Top Speed | 144km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3691mm |
| Width | 1509mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 800kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |