CITROEN Visa 1.1L 4MT FWD (50 HP)
1981–1988
48
bhp
Power
16.8
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1124cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 48bhp |
| Power | 36kW |
| Torque | 81Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.8s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3721mm |
| Width | 1539mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 810kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |