CITROEN Visa 1.2L 4MT FWD (64 HP)
1981–1988
62
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1219cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 62bhp |
| Power | 46kW |
| Torque | 91Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3721mm |
| Width | 1539mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 815kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 160/65R340 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |