CITROEN Xantia Break 1.8i 5MT FWD (103 HP)
1995–1998
102
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1761cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 178km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1260kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |