CITROEN Xantia Break 1.9L TD 5MT FWD (90 HP)
1998–2001
89
bhp
Power
15.3
s
0–100 km/h
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 196Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.3s |
| Top Speed | 172km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Tr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |