CITROEN Xantia Break 2.0L HDI 5MT FWD (90 HP)
1998–2001
89
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |