CITROEN Xantia Break 2.0L Turbo 5MT FWD (150 HP)
1998–2001
148
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 14.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |