CITROEN Xantia Break 2.1 TD 5MT FWD (110 HP)
1995–1998
109
bhp
Power
12.7
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2088cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.7s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1411kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |