CITROEN Xantia 1.6i 5MT FWD (90 HP)
1993–1998
89
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1580cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |