CITROEN Xantia 1.8i 5MT FWD (103 HP)
1993–1998
102
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1761cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 187km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1176kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |