CITROEN Xantia 1.8i 5MT FWD (112 HP)
1998–2001
110
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1761cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 194km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 12.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1239kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Tr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |