CITROEN Xantia 2.0i 5MT FWD (122 HP)
1993–1998
120
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 120bhp |
| Power | 89.7kW |
| Torque | 176Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1290kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |