CITROEN Xantia 2.0i 5MT FWD (155 HP)
1993–1998
153
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 182Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 213km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |