CITROEN XM Break 2.0i 5MT FWD (135 HP)
1997–2000
133
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1435kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |