CITROEN XM Break 2.1L Turbo D 5MT (110 HP)
1994–1997
109
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2088cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 184km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |