CITROEN XM 2.0i 5MT FWD (110 HP)
1989–1994
109
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 164Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1267kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |