CITROEN XM 2.0L Turbo 5MT FWD (150 HP)
1997–2000
148
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 215km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1437kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |