CITROEN XM 3.0L V6 5MT (200 HP)
1994–1997
197
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2975cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1533kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Zr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |