CITROEN Xsara Coupe 1.8i 4AT (103 HP)
1998–2000
102
bhp
Power
15.4
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1761cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.4s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4171mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1085kg |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |