CITROEN Xsara Coupe 1.8L 5MT (112 HP)
1998–2000
110
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1761cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4171mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1077kg |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |