CITROEN Xsara Coupe 1.9L D 5MT (68 HP)
1998–2000
67
bhp
Power
17.2
s
0–100 km/h
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.2s |
| Top Speed | 162km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4171mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1072kg |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |