CITROEN Xsara Picasso 1.6L 5MT FWD (95 HP)
2004–2012
93
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 93bhp |
| Power | 69kW |
| Torque | 135Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 171km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1215kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |